Grindsted Skakklub fejrede jubilæum med foredag og besøg af VM vinder.

Billedet viser stormesteren i færd med at fortælle om analyser af skakpartier med computer under sit foredrag. - Foto: Lars Wisler

En veloplagt seniorverdensmester år 2012 i skikkelse af stormester Jens Kristiansen indledte, efter en velkomsttale ved formand Lars Wisler, fejringen med et spændende foredrag der tog publikum med på en interessant rundrejse i skakkens spændende verden, hvor han blandt andet lod vejen passere emner som hans VM-sejr, brug af computere til analyse af skakpartier samt valg af åbninger, krydret med tips, guldkorn og et par spektakulære matter fra hans deltagelse i en turnering i Nordjylland sidste år.

Efter et par timers spændende og intens rundrejse i skakkens univers var det tid til både en festlig lagkage samt at lade brikkerne overtage scenen, eller, om man vil, felterne. Her spillede stormesteren simultant mod 14 af de 15 deltagere. To af deltagerne præsterede at få skovlen under seniorverdensmesteren år 2012 og to andre, herunder Grindsted Skakklubs egen Mogens Hargaard, præsterede at spille remis (uafgjort) mod stormesteren. Grindsted Skakklub kvitterede med flasker af den særlige 100-års jubilæumsvin til de dygtige (og heldige) deltagere!

Foto: Lars Wisler

Om antallet af deltagere: 15 var ikke mange. Til sammenligning var der 42 deltagere da fejringen af 100-året for skakklubben blev indledt lørdag den 3. november sidste år med en afdeling af Syd Grand Prix, som er et grandprix stævne der spilles i Syd- og Sønderjylland. Til yderligere sammenligning er der i skrivende stund 24 tilmeldinger til  den helt nye weekendturnering i Grindsted, der løber af stabelen i weekenden den 15. 16. og  17. februar på TronsøSkolen skriver Lars Wisler til Netavisen Grindsted.

Her ses stormesteren i færd med at udføre et af sine mange træk. – Foto: Lars Wisler

Her ses stormesteren i færd med endnu et af sine mange træk. I den lyse skjorte ses Kurt Damgård, Grindsted Skakklub, og til venstre for denne (yderst til højre på billedet) ses Olaf Nielsen, et andet af klubbens mangeårige medlemmer. Yderst til venstre, kiggene på fotografen, ses Lars Krogh, også medlem af skakklubben samt af klubbens bestyrelse. – Foto: Lars Wisler

Billedet viser et af klubbens medlemmer, Kurt Damgård, i aktion ved brættet under simultanforestillingen – Foto: Lars Wisler

Iført rød polo t-shirt ses Mogens Hargaard, Grindsted Skakklub, på vej mod at spille remis (uafgjort) mod stormester Jens Kristiansen! – Foto: Lars Wisler

 

De “få” der valgte at få en rigtig god, hyggelig og sjov eftermiddag i Grindsted. -Foto: Lars Wisler