Til Kaffe med Robert i KLUB MellemRum

Privatfoto

Torsdag d. 3. oktober havde KLUB MellemRum inviteret voksenudvalget, medlemmer af klubben og deres pårørende til ”Til Kaffe med Robert” i klubbens lokaler på Mødestedet.

Efter den uformelle snak over kaffen lyttede Robert Terkelsen, Jeyarajah Rasiah (Rash), Bjarne Larsen og Kris Jensen Skriver til klubbens medlemmer og deres pårørende. De fik et rigtigt godt indblik i, hvordan KLUB MellemRum giver overskud og livskvalitet i de familier, hvor demens sygdommen er hverdagen. De var begejstrede for de mange holdaktiviteter KLUB MellemRum arrangerer, og forstod, at det er de gode grin og de meningsfulde aktiviteter, der er drivkraften i klubben.

Projektpuljemidlerne ophører i slutningen af året, og Voksenudvalget kunne ikke love noget om fremtiden for KLUB MellemRum. Men de var meget taknemmelige for det indblik, de fik i, hvor stor en betydning klubben har for en familie, når demensen rammer og dermed, hvor vigtigt det er, med et meningsfyldt tilbud for borgeren med demens og dennes pårørende skriver Klub Mellem Rum til Netavisen Grindsted.

 

Vi anvender cookies for at sikre at vi giver dig den bedst mulige oplevelse af vores website.
Hvis du vælger ikke at aktivere cookies, fungerer siden ikke optimalt, angiv dit valg til højre.

Cookie indstillinger

Nedenfor kan du vælge hvilke typer cookies du vil tillade fra hjemmesiden, klik på "Gem cookie indstillinger" for at angive dit valg.

Funktions cookiesSiden benytter funktions cookies, disse er nødvendige for at siden fungerer.

Analytiske cookiesSiden benytter analytiske cookies, således at vi kan analysere besøg, og optimere hjemmesiden.

Social mediaSiden benytter ikke social media cookies.

ReklameSiden benytter ikke reklame relaterede cookies.

AndreSiden benytter 3 part cookies, bla. til funktionalitet af siden, der bliver ikke gemt personlige informationer.