Grindsted Tennisklub holder åbent hus

Foto: Pixabay.com

Grindsted Tennisklub inviterer til Åbent hus lørdag d. 8. august med masser af aktiviteter og gode tennisoplevelser for hele familien.

For alle dem, der altid har drømt om at spille tennis, er chancen der nu, når Grindsted Tennisklub, slår dørene op til Åbent hus lørdag d. 8. august. Arrangementet løber af stablen fra kl. 13.00-17.00 og bliver afholdt på klubbens anlæg på Søndreboulevard 23, Grindsted (Bag Lynghallen).

Prøv kræfter med tennis
Til arrangementet har gæsterne ikke kun mulighed for at kigge nærmere på klubbens faciliteter, men får selvfølgelig også mulighed for at prøve kræfter med tennisketsjer og bold. Klubbens trænere står klar til at give gæsterne en kort intro og give en forsmag på, hvad tennis har at byde på.

Alle er velkomne
Vi håber, at rigtig mange har lyst til at opleve, hvor sjovt det er at spille tennis og lægger vejen forbi”, siger formand Lonnie Almy. ”Modsat hvad mange måske tror, så er tennis en sport og motionsform, hvor alle kan være med – uanset alder og niveau. Hos os er der plads til både børnefamilier, der spiller for hyggens skyld, til motionister i alle aldre og til alle dem, der bare går efter at blive udfordret hver gang.”

Klubben er klar med en forfriskning
I løbet af arrangementet er klubben vært ved en lille forfriskning og byder på Kaffe/te og lidt sødt til. Der er mulighed for at købe øl eller en sodavand under hele arrangementet skriver Grindsted Tennisklub i en pressemeddelelse.

Vi anvender cookies for at sikre at vi giver dig den bedst mulige oplevelse af vores website.
Hvis du vælger ikke at aktivere cookies, fungerer siden ikke optimalt, angiv dit valg til højre.

Cookie indstillinger

Nedenfor kan du vælge hvilke typer cookies du vil tillade fra hjemmesiden, klik på "Gem cookie indstillinger" for at angive dit valg.

Funktions cookiesSiden benytter funktions cookies, disse er nødvendige for at siden fungerer.

Analytiske cookiesSiden benytter analytiske cookies, således at vi kan analysere besøg, og optimere hjemmesiden.

Social mediaSiden benytter ikke social media cookies.

ReklameSiden benytter ikke reklame relaterede cookies.

AndreSiden benytter 3 part cookies, bla. til funktionalitet af siden, der bliver ikke gemt personlige informationer.