Grindsted Husholdningsforening har torsdag den 10. juni arrangeret en medlemstur til Filsø, Kærgård Klitplantage og Varde Garten.
Vi skal høre om det fantastiske naturområde Filsø, som Aage V. Jensens fonde har købt og lavet om fra inddæmmet landbrugsjord til en kæmpe sø.
Vi kører fra kanten af Troldeskoven til Kærgård Klitplantage.
Vi gør undervejs stop ved Flygtningekirkegården ved Oksbøl, hvor en guide vil fortælle om stedet. Fra 1945 til 1949 blev der begravet 1.247 flygtninge fra Oksbøllejren.
Efter stoppet ved Oksbøl, kører vi videre til Varde, hvor vi skal gå en lille bytur med Jens Nielsen, der er medlem af udviklingsrådet for Varde by. Vi går en lille tur fra kirken op gennem Kræmmergade til den nye kunstpassage og ned til Varde Garten fortæller Ellen Klausen til Netavisen Grindsted.