Se kandidaterne til Regionsrådsvalg 2021

Arkivfoto: René Lind Gammelmark

Her kan du se hvem der stiller op til Regionsrådsvalget 2021.  Personerne markeret med fed skrift er kandidater fra Billund Kommune

A. Socialdemokratiet

  • Mette With Hagensen, Varde
  • Mark Søgaard, Vissenbjerg
  • Jette Damsø Henriksen, Sønderborg
  • Simon Sharif Chowdhury, Odense
  • Bente Gertz, Fredericia
  • Sara Darling Berg Jørgensen, Svendborg
  • Karsten Uno, Esbjerg
  • Kim Johansen, Nordfyn
  • Dan Skjerning, Vejle
  • Meho Selman, Odense
  • Poul Erik Jensen, Kolding
  • Andrea Terp, Aabenraa
  • Jette Jensen, Esbjerg
  • Jørgen Runge Jensen, Vejle
  • Halil Özsari, Odense
  • Ole Marcussen, Grindsted
  • Søren Rishøj Jakobsen, Haderslev
  • Kim Printz Ringbæk, Toftlund
  • Elin Søndergaard, Ringe
  • Alexander Skov Kristensen, Kolding
  • Jørn Lehmann Petersen, Sønderborg
  • Michael Bøtker Møller Nielsen, Ferritslev Fyn
  • Bjørn Medom Nielsen, Fredericia
  • Lene Thiemer Hedegaard, Vejle
  • Finn Falck, Esbjerg

B. Radikale Venstre

  • Anne Skau Styrishave, Odense
  • Sanne Lindskov Knudsen, Esbjerg
  • Michael Grube Andersen, Vester Skerninge
  • Nils Sjøberg, Kolding
  • Knud Nørregaard, Kolding
  • Jonna Buch Andersen, Varde
  • Hans Krab Koed, Fovslet
  • Agnete Fog, Strandby
  • Søren Hansen, Horne
  • Dorit Myltoft, Nyborg
  • Bo Jakobsen, Bogense
  • Anna Mette Skov Borring, Årslev
  • Ludvig Dittmann, Nyborg
  • Mette Hjorth, Morud
  • Anne Marie Geisler Andersen, Esbjerg
  • Ole Lynggaard Jørgensen, Vejle
  • Melissa Gilroy, Fanø
  • Lars Rimfalk Jensen, Ærø
  • Anne Mette Wandsøe, Rudkøbing
  • Finn Hartvig Nielsen, Næsbyhoved-Broby
  • Poul Løhde, Strib

C. Det Konservative Folkeparti

  • Morten Weiss-Pedersen, Middelfart
  • Kitty Gamkinn, Varde
  • Amalie Thomsen, Vejle
  • Michael Nielsen, Kerteminde
  • Anders Johansson, Thurø
  • Knud Erik Langhoff, Kolding
  • Dorthe Schmittroth Madsen, Vejle
  • May-Britt Andrea Andersen, Esbjerg
  • Dorte Pannicke, Vejle
  • Steen Have Otterstrøm, Bagenkop
  • Jim Staffensen, Assens
  • Christina Iwang Søndergård, Tønder
  • Roya Moore, Odense
  • Nicolaj Aarøe, Esbjerg
  • Kirsten Hassing Nielsen, Fredericia
  • Mike Straarup, Askov
  • Henrik Boeriths, Nyborg
  • Casper N. Maglekær, Vamdrup
  • Katri Søgaard, Grindsted
  • Søren Tylvad Andersen, Sønderborg
  • Allan Munk Nielsen, Billund
  • Rikke Norlyk, Aabenraa
  • Steen Holm Iversen, Varde
  • Jørgen Johs. Thomsen, Ringe
  • Peter Simoni, Vejen

 

D. Nye Borgerlige

  • Karsten Byrgesen, Fredericia
  • Andreas Møller, Odense
  • Sabrina Bech Røn, Esbjerg
  • Jan Køpke Christensen, Aabenraa
  • Rune Bønnelykke, Vejle
  • Rebecha Foged, Faaborg
  • Jørn S. Pedersen, Varde
  • Bo Kleis Christensen, Sønderborg
  • Thomas Vedsted, Haderslev
  • Jesper Glesner-Andreasen, Middelfart
  • Kasper Mejlhede, Nyborg
  • Charlotte Gugolka, Tønder
  • Allan Svendsen, Tønder
  • Hans-Christian Gjerlevsen, Aabenraa
  • Jens Beck Madsen, Højer
  • Mikael Stender, Odense
  • Villy Beblein, Sønderborg
  • Henrik Aaen, Nyborg
  • Kim Andkjær Doberck, Aabenraa
  • Bill Malmgren, Nordfyn
  • Jonas René Jensen, Middelfart

 

F. SF – Socialistisk Folkeparti

  • Annette Blynel, Svendborg
  • Karsten Fogde, Odense
  • Suzi Würtz Kjærgaard, Kolding
  • Jacob Baez Olesen, Odense
  • John Hyrup Jensen, Sønderborg
  • Jørn Boesen Andersen, Esbjerg
  • Laurits Kaae, Vejle
  • Bent Olsen, Nordfyn
  • Marianne Hedvig Thomsen, Vejen
  • Michael Christensen, Aabenraa
  • Casper Marienlund, Kolding
  • Ole Tyrsted Jørgensen, Nyborg
  • Bent Iversen, Haderslev
  • Thomas Jespersen, Odense
  • Birthe Larsen, Varde
  • Bjarne Lund Henneberg, Tønder
  • Kim Jørstad, Kerteminde
  • Jonas Hulgaard Ammundsen, Middelfart
  • Torben Smith, Faaborg-Midtfyn
  • Bo Bergstrøm, Fredericia

 

G. Veganerpartiet

  • Anna Astrid Høy-Nielsen, Dalum
  • Simon Nyborg Jensen, Bolbro

 

H. Liberal Borgerliste

  • Martin Boye, Rødding
  • Pernille Schwaner, Kolding
  • Kaare Clement Thingstrup Pedersen, Vejen
  • Alexander Lund Petersen, Holsted
  • Benjamin Lykke, Rødding

 

I. Liberal Alliance

  • Sten Byriel, Vejle
  • Steffen Sjørslev, Odense
  • Camilla Silfverberg, Svendborg
  • Dorthe Wildt Nielsen, Sønderborg
  • Birthe Frikke, Toftlund
  • Mikkel Pedersen, Kolding
  • Lars Petersen, Nyborg
  • Ejler Schütt, Aabenraa
  • Per Bruun Jespersen, Odense

 

K. Kristendemokraterne

  • Margit Lund-Cramer, Munkebo
  • Søren Lydeking Pedersen, Varde
  • Niels Møller Jessen, Haderslev
  • Ester Esmarch, Aabenraa
  • Andreas Kjeldsen, Odense
  • Jenan Bozo, Odense
  • Frits Simmelsgaard Kristensen, Billund
  • Per Nansted, Odense
  • Rise Eskildsen, Munkebo
  • Knud Hauge, Vejle
  • Henrik Høberg, Nyborg
  • Hanne Junk Laursen, Fredericia
  • Jens Chr. Olesen, Christiansfeld
  • Christophe Ndikuriyo, Vejle
  • Simon Marker Pedersen, Kolding
  • Mette Guldager, Kværndrup
  • Lilian Vigtoft-Jessen, Vejen
  • Simon Lavdal, Odense

 

L. Danmark Først

  • Karsten Holt Larsen

 

M. Vi Lokale Demokrater

  • Thomas Jessen, Gudme
  • Carsten Kudsk, Nyborg
  • Knud Skov Ahrnkiel, Nyborg

 

O. Dansk Folkeparti

  • Carsten Sørensen, Odense
  • Anne-Marie Palm-Johansen, Nyborg
  • Søren Rasmussen, Kolding
  • Thies Mathiasen, Haderslev
  • Steffen Daugaard, Middelfart
  • Susanne Dyreborg, Esbjerg
  • Svend Erik Nielsen, Vejle
  • Jan Voss Hansen, Tønder
  • Jack Odgaard, Faaborg-Midtfyn
  • Charlotte Møller-Madsen, Fredericia
  • Niels-Jørgen Grabe, Kolding
  • Malene Ravn Neumann, Haderslev

P. Stram Kurs

  • Lars M. Erichsen
  • O. Simonsen

 

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Stephanie Lose, Esbjerg
  • Bo Libergren, Odense
  • Jan Lagoni, Esbjerg
  • Mustapha Itani, Vejle
  • Nikolaj Leed Henriksen, Assens
  • Henriette Schlesinger, Kolding
  • Sarah Andersen, Varde
  • Jens Wistoft, Aabenraa
  • Tage Petersen, Sønderborg
  • Mette Bossen Linnet, Tønder
  • Kurt Jensen, Vejen
  • Allan Emiliussen, Haderslev
  • Herdis Hanghøi, Faaborg-Midtfyn
  • Lars Erik Hornemann, Svendborg
  • Rie Nielsen, Assens
  • Pernelle Jensen, Fredericia
  • Anja Lund, Nordfyn
  • Annette Lundgaard, Billund
  • Karin Riishede, Middelfart
  • Nanna Bille Adamsen, Nyborg
  • Ingeborg Moritz Hansen, Kerteminde
  • Bjarne Nielsen, Langeland
  • Iza Alfredsen, Ærø
  • Emil Hoffmann Madsen, Fanø
  • Henrik Bonnerup-Kjær, Odense
  • Vita Zenner, Esbjerg
  • Gitte Frederiksen, Vejle
  • Ahmad Mohammadi, Kolding
  • Preben Friis-Hauge, Varde
  • Ivar Lycke, Aabenraa
  • Michael Haugaard, Sønderborg
  • Susanne Linnet, Tønder
  • Bent Jørgensen, Vejen
  • Maibritt Jacobsen, Haderslev
  • Keld Storm, Faaborg-Midtfyn
  • Søren Ole Nielsen, Svendborg
  • Carsten Petersen, Assens
  • Jørgen Munk Hansen, Fredericia
  • Gitte Kristiansen, Nordfyn
  • Lars Voldsgaard, Odense
  • Søren Heide Lambertsen, Esbjerg
  • Troels Overgaard, Vejle
  • Søren Møller Jensen, Kolding
  • Anders Helth Hansen, Varde
  • Cornelis ten Veen, Langeland

 

Z. De LokalNationale

  • Betina Signe Stick Christiansen
  • Christel Gall
  • Asbjørn Veppler Andersen
  • Patrick Baudeau
  • Ann-Britt Hauken
  • Elin Adler
  • Nynne Sandberg

 

Æ. Frihedslisten

  • Birthe Lundgaard, Odense
  • Millah Kongsbach, Assens
  • John Boisen, Glamsbjerg
  • Malene Husted, Fredericia
  • Emir Cehobasic, Esbjerg
  • Claus Charles Clausen, Esbjerg V
  • Mikkala Villadsen, Esbjerg

 

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

  • Lars Mogensen, Esbjerg
  • Martin Schmidt Konradsen, Odense
  • Vibeke Syppli Enrum, Svendborg
  • Johanna-Maria Precht, Sønderborg
  • Claus Larsen, Haderslev
  • Helle Gerbild, Årslev
  • Torsten Ringgaard, Odense
  • Marianne Pacarada, Svendborg Øst
  • Erik Voss, Kolding
  • Morten Pabst Petersen, Middelfart
  • Marianne Mose, Tønder
  • Svend Brandt, Haderslev
  • Lisbet Skou, Esbjerg
  • Mette Skaarup, Odense C
  • Birthe Oesterling Andersen, Aabenraa
  • Benny Pieszak, Bovense
  • Lars Nielsen, Fanø
  • Peter Meulengracht, Nyborg
  • Dirk Müller, Bogense

 

Å. Alternativet

  • Henrik Boye, Aabenraa
  • Hans Biering Fonsbøl, Vejle
  • Ole Dupont Kofod, Assens
  • Jacob Holm, Odense

 

Der er indgået valgforbund mellem:

Valgforbund mellem Venstre – Danmarks Liberale Parti, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og Liberal Borgerliste.
Valgforbund mellem Radikale Venstre og Det Konservative Folkeparti.
Valgforbund mellem Enhedslisten – De Rød-Grønne, Alternativet og Veganerpartiet.
Valgforbund mellem Socialdemokratiet og SF – Socialistisk Folkeparti.
Valgforbund mellem Liberal Alliance, Kristendemokraterne og Vi Lokale Demokrater

 

 

Vi anvender cookies for at sikre at vi giver dig den bedst mulige oplevelse af vores website.
Hvis du vælger ikke at aktivere cookies, fungerer siden ikke optimalt, angiv dit valg til højre.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Cookie indstillinger

Nedenfor kan du vælge hvilke typer cookies du vil tillade fra hjemmesiden, klik på "Gem cookie indstillinger" for at angive dit valg.

Funktions cookiesSiden benytter funktions cookies, disse er nødvendige for at siden fungerer.

Analytiske cookiesSiden benytter analytiske cookies, således at vi kan analysere besøg, og optimere hjemmesiden.

Social mediaSiden benytter ikke social media cookies.

ReklameSiden benytter ikke reklame relaterede cookies.

AndreSiden benytter 3 part cookies, bla. til funktionalitet af siden, der bliver ikke gemt personlige informationer.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon