Lørdag havde Forsvarsbrødrene i Grindsted Fugleskydning.
De mødtes i klubhuset, i de dejlige omgivelser fed Frodeslund Plantage kl. 10.00 hvor Forsvarsbrødrene For Grindsted og omegn var vært med kaffe og rundstykker.
Herefter var der kongeparade og flaghesning, som Forsvarsbrødrene fra Ølgod også deltog i. Fuglekone Johnny Jensen ankom til paraden standsmæssigt i en veteranbil fra 1928. Bestyrelsen for Forsvarsbrødrene i Grindsted og Omegn takker Forsvarsbrødrene fra Ølgod for deres flotte opbakning.

Den afgående Fuglekonge Johnny Jensen ankommer – Foto: Bjarne Johansen

Den afgående fuglekonge ses her sammen med formanden for Forsvarsbrødrene for Grindsted og Omegn – Foto: Bjarne Johansen

Foto: Bjarne Johansen

Den afgående fuglekonge, Johnny Jensen – Foto: Bjarne Johansen
Skydningen startede herefter, hvor fuglekongen lagde ud. Efter skydningen var en ny “Kronprins” og en ny “Fuglekonge” fundet.

Den afgående Fuglekonge Johnny Jensen – Foto: Bjarne Johansen
Ny Kronprins blev Bjarne Johansen som skød brystpladen ned og fik overrakt pokal, sponsoreret af Vestkysten.

Den nye Kronprins Bjarne Johansen- Foto: Bjarne Johansen
Ny fuglekonge blev Henning Nielsen, som fik overrakt en pokal, sponsoreret af afdøde æresmedlem Ejner Pedersen.

Fuglekongen – Foto: Bjarne Johansen
Efter skydning og uddeling af pokaler var der grillfest, og vejret var med arrangørerne, der fik en dejlig dag med højt humør, glade gæster dere også nød naturen og de dejlige omgivelser skriver Forsvarsbrødrene for Grindsted og omegn.

Foto: Bjarne Johansen