Tirsdag omkring kl. 18.30 blev TrekantBrand kaldt til brand i et ubeboet sommerhus på Pilestien ved Lalandia i Billund.
I første omgang var det brandfolk fra brandstationen i Billund der blev kaldt ud, men der blev kaldt assistance fra brandstationen i Grindsted kort efter.
Da brandfolkene ankommer var der ild i en blæser på loftet i sommerhuset. Brandfolkene får slukket ilden. Ifølge vagtchef Steffen Wolf fra Sydøstjyllands Politi var det umiddelbart en kortslutning ved en blæser der var skyld i branden. Han kan på nuværende tidspunkt ikke sige noget om hvorvidt branden skal efterforskes yderligere.
Heldigvis var det i en ubeboet sommerhus der var gået ild ved en ventilator i loftet.
På stedet var der ud over brandmændene fra Billund og Grindsted også indsatsleder fra TrekantBrand Jimmy Nielsen, samt en politipatrulje og Politiets indsatsleder.
Der var også tilkaldt elektrikere og teknikere fra Lalandia til området.