Christian Hundebøll er ny direktør i GSK Liga

Christian Hundebøll er ny direktørChristian Hundebøll - Foto: René Lind Gammelmark

Pr. 1. januar 2024 er Christian Hundebøll ansat som direktør i Grindsted Speedway Liga (GSK Liga)

Christian kommer fra en stillling i hestesportsverdenen, hvor han i mere end 25 år har været direktør på Billund Trav og herunder også 10 år på Fyens Væddeløbsbane. Senest har han beklædt samme post i knap 2 år på Jydsk Væddeløbsbane.

Sammen med klubbens mange dedikerede og dygtige frivillige, et stærkt sportsligt setup, og ikke mindst de mange sponsorer, skal han med fokus på den kommercielle del, være med til at løfte Grindsted Speedway Liga det sidste stykke op i toppen af den danske speedwayliga.

Christian’s hovedopgaver bliver sponsorpleje, afvikling af events på løbsdage, samt optimering af udnyttelsen af klubbens anlæg undenfor løbsdagene skriver Grindsted Speedwayklub i en pressemeddelelse.