Onsdag eftermiddag hentede deltagere fra Team Rynkeby Trekanten nye cykler hos Bike Concept på Trehøjevej i Grindsted
Ikke mindre end 46 gule cykler stod klar hos Bike Concept på Trehøjevej i Grindsted onsdag eftermiddag
Cyklerne blev leveret i papkasser direkte fra Bianchi, så der har været travlhed med at få 46 cykler samlet og klar til afhentning. Flere af dem der har bestilt cykler har også bestilt ekstra tilbehør og andet til cyklerne.
De mange cykler blev afhentet af deltagere fra Team Rynkeby Trekanten der skal på Team Rynkebys tur til Paris. På årets tur er der fra det sydøstjyske hold 53 ryttere og 14 servicefolk.
Holdmedlemmer fra Grindsted og opland
Victor Laumand, 19 år gammel og cykelmekaniker. Han arbejder til hverdag hos Bike Concept i Grindsted hvor han også bor. Han kører med som Mekaniker for første gang på Team Rynkeby.
Kasper Aagaard Mikkelsen, 18 år gammel. Bor i Grindsted og arbejder hos Bike Concept i Grindsted. Han er med på holdet for første gang, og skal køre mekanikerbilen sammen med Viktor
Michael Baltzer, bor sammen med sin familie i Billund og arbejder til dagligt som Partner Development Manager ved Norlys.
Jacob Tronborg, er bror til Michael som ejer Bike Concept, han kommer oprindelig fra Grindsted, men bor nu i Vejle. Han kører med for 2. gang som rytter.
Der er ca. en tredjedel der har deltaget før, så de resterende to tredjedele er nye. Den yngste deltager er 18 år og den ældste er 68 år forklarer Lisbeth Bogh May fra Team Rynkeby Trekanten. Der er flere mænd end kvinder der er med.
Team Rynkeby Trekanten er mere end bare en gruppe cyklister; vi er håbets ambassadører. Vores mission er dybt forankret i at samle ind til Børnecancerforeningen og Børnelungefonden, hvor vi bidrager til livsforandrende støtte til børn, der kæmper mod kritiske sygdomme. Hvert tråd i pedalen og hver kilometer tilbagelagt symboliserer vores engagement: Vi dækker selv alle vores udgifter, lige fra cykler og cykeltøj til hotelophold, for at sikre, at hver eneste doneret krone går direkte til de børn, der har brug for det mest forklarer Lisbeth Bogh May.
Men vores rejse er ikke en solopræstation. Vi er stolte over at have lokalsamfundet med os, med generøse sponsorer, der forsyner os med bla vital næring på vores tur og træningsdage. Denne samarbejdsånd var med til at gøre det muligt for os at indsamle en bemærkelsesværdig sum på 2.005.234 kr sidste år – et beløb, der blev overdraget i sin helhed for at gøre en forskel.
I år sætter vi barren endnu højere. Vores mål er ikke bare at matche