Indvielse af det nye træværksted torsdag den 4. april 2024 fra kl. 15 til 18
Frivilligcenter Billund inviterer alle interesserede til at komme til indvielse af det nye træværksted og møde den nye bestyrelse.
Det nye træværksted er blevet lavet i en bygning der tidligere har været brugt som garage. Bygningen er blevet isoleret, der er kommet troldtex plader på loftet. Gulvet der før var fliser, er blevet fjernet og der er blevet lagt beton. Lokalerne er blevet rigtig flotte og indrettet med forskellige ting som blandt andet flere trædrejebænke, og andre maskiner. Det er frivillige der har istandsat og indrettet værkstedet, og KG Hansen har støttet økonomisk.
Foto: René Lind Gammelmark
Foto: René Lind Gammelmark
Der er også mulighed for at hilse på den nye bestyrelse der blev valgt på repræsentantskabsmødet onsdag den 13. marts 2024
Fra venstre: Hans Jørgen Skriver, Allan Olesen, Erhardt Fisker, Charley Stephansen, Bente Christensen, Johannes Johansen, Lena Beck, Anne Eriksen og Linda Christensen – Foto: René Lind Gammelmark
Rundvisning
Hvis man ønsker det kan man også få en rundvisning i huset, og være med til at indvie Frivilligcenter Billunds nye højskolesangbøger (der er støttet af Nordeafonden). Man kan ligeledes opleve Frivilligcenter Billunds nye Wizefloor (der er sponsoreret af GEV og KG Fonden).
Eftermiddagens program
Kl. 15 er der velkomst med kaffe og sødt
Kl. 15.30 er der indvielse
Kl. 16 tændes grillen og Frivilligcenter Billund byder på lidt til ganen