Tæt samarbejde mellem børnehave og skole

Tæt samarbejde mellem børnehave og skoleBagerst fra venstre er det pædagogerne Christel H. B. Nielsen og Mette Nielsen, som den 1. april følger med børnene over på Vestre Skole de første tre uger. Yderst til højre er det børnehaveklasseleder Karina Jensen. De tre samarbejder om at sikre børnene i Børnenes Univers Grindsted Vest en god overgang til Vestre Skole. Foto: Billund Kommune.

Tæt samarbejde mellem børnehave og skole sikrer børn i Grindsted en god skolestart

 

Når de ældste børn fra Børnenes Univers Grindsted Vest den 1. april starter på Vestre Skole, kender de allerede de nye rammer og deres nye børnehaveklasseleder.

Det skyldes et tæt samarbejde mellem skole og daginstitution om at sikre børnene en tryg og smidig overgang til skolelivet.

Siden slutningen af oktober har Karina Jensen tre dage om ugen tilbragt et par timer sammen med de ældste børn i børnehaven Børnenes Univers Grindsted Vest. Til dagligt er hun børnehaveklasseleder på Vestre Skole, og den 1. april tager hun imod knap 40 børn fra netop Børnenes Univers Grindsted Vest, når de starter i førskole.

Hun mærker en tydelig forskel, når børnene begynder i skole, fordi hun det seneste halve år har opbygget en tæt relation til børnene, hvor hun bliver mødt med store kram, når hun besøger børnehaven.

”Jeg oplever, at børnene er mere trygge, snakkesalige, og de tør være sig selv. Førhen var de mere reserverede de første 14 dage efter skolestart. Nu føler de sig mere frie, og det giver også et tryggere læringsmiljø, fordi de ikke kommer med paraderne oppe. De tør også komme til mig, hvis de er utrygge,” forklarer Karina Jensen i en pressemeddelelse.

For at give børnene ekstra støtte og tryghed efter skolestarten, følger to pædagoger fra børnehaven med over på skolen de første tre uger efter skolestart.

 

Trygge forældre

Mille Bach Odén er mor til Ebbe, der starter på Vestre Skole den 1. april. Det er hendes første barn, som starter i skole, og som forælder giver det hende ekstra tryghed, at hun på forhånd kender Ebbes nye børnehaveklasselærer.

”Ebbe glæder sig helt vildt til at starte i skole, men han er også en tryghedsnarkoman, så det gør en kæmpe forskel, at han bliver klædt på til den nye tilværelse i skolen. Så jeg er virkelig positiv omkring det. I forældregruppen er vi lykkelige for, at børnene føler sig trygge ved den kommende overgang til skolen. Når vi føler os trygge og stoler på, at der bliver taget hånd om vores børn, så har vi som forældre ro i maven, og den ro smitter af på børnene,” siger Mille Bach Odén.

Karin Christensen, der er dagtilbudsleder i Børnenes Univers Grindsted Vest, er enig i den vurdering.

”For at have trygge børn, skal vi også have trygge forældre. Vi har arbejdet med den gode overgang i mange år nu, og vi synes, vi har fundet en model, som fungerer godt for os. Det gør en stor forskel, at børnehaveklasselederen kommer og møder børnene i deres trygge miljø. Alene det at en voksen kender deres navn betyder meget. Vi gør også meget ud af at lege de samme lege her i børnehaven og i skolen, så børnene møder noget genkendeligt,” siger Karin Christensen.

Det gælder fx det pædagogiske legeprogram NUSSA, som pædagogerne er særligt uddannede i. Den pædagogiske leg består af forskellige aktiviteter, der er designet til at udvikle børns sociale og følelsesmæssige kompetencer. Læs mere om NUSSA.

 

På besøg på skolen  

Børnenes Univers Grindsted Vest består af to børnehaveafdelinger – Nordstjernen og Karlsvognen. Siden nytår og frem til skolestart er de ældste børn fra de to afdelinger sammen hver onsdag formiddag for at lære hinanden at kende, inden de starter i skolen. Sammen besøger børnene også flere gange Vestre Skole for at lære de nye omgivelser at kende. Det gør nemlig en stor forskel for børnene, når de på forhånd ved, hvor de finder garderoben, toiletterne, legepladsen osv.

Det gode samarbejde om børnenes overgang fra børnehave til skole glæder Bjarne Larsen, der er formand for Børne- og Familieudvalget i Billund Kommune.

”Som hjemsted for Børnenes Hovedstad mener jeg, at vi er forpligtet til at skabe nogle trygge rammer for vores børn, som fremmer deres trivsel, leg og læring. Derfor er jeg rigtig glad for, at Vestre Skole og Børnenes Univers Grindsted Vest i fællesskab har fundet en model, som virker for dem, og som gør både børn og forældre trygge i overgangen til skolen.  Samtidig glæder jeg mig over, at  vi har lignende gode samarbejder mellem vores øvrige skoler og børnehaver,” siger Bjarne Larsen.

Udover faste besøg hos Børnenes Univers Grindsted Vest, sørger børnehaveklasseleder Karina Jensen for at komme på besøg hos de øvrige børnehaver, hvorfra et barn starter på Vestre Skole, mindst én gang i løbet af foråret, ligesom de også inviteres op på skolen. Det sikrer, at alle børn kender deres nye lærer og den nye skole. I slutningen af juni inviteres alle børn og forældre desuden til at overnatte på Vestre Skole for at bringe den nye forældregruppe tættere sammen