80-års markering af Danmarks Befrielse i Vorbasse

PR-Foto

80-års markering af Danmarks Befrielse i Vorbasse den 2. maj 

Markeres med levede lys i vinduerne

Fredag den 2. maj kl. 19.00 inviterer Soldatervenner-kredsen og Høreforeningen til en stemningsfuld markering af 80-årsdagen for Danmarks Befrielse i Vorbasse Sognehus – naturligvis med levende lys i vinduerne.

Arrangementet, der støttes af Vorbasse Fonden, bygger videre på en tradition, der har eksisteret, siden Vorbasse Sognehus blev opført for 13 år siden. På grund af, at den 4. maj i år falder på en søndag og også er konfirmationsdag for nogle, er markeringen flyttet til fredagen før.

Filmproducent Steen Herdel fra Kgs. Lyngbykommer vil Vorbasse. Han har blandt andet været med til at skabe filmen om De Hvide Busser – den rørende og historiske redningsaktion, hvor ca. 21.000 mennesker blev bragt hjem fra tyske KZ-lejre til Danmark og Sverige.

“Filmen er ikke en krigsfilm,” understreger arrangørerne, “men derimod en fortælling om den enorme frivillige indsats, der blev lagt for dagen for at redde medmennesker.”

Steen Herdel vil indlede aftenen med et oplæg på ca. 20 minutter, hvorefter filmen vises.

Alle er velkomne – og der er fri entré.

Ønsker man kaffe og varme hveder undervejs, koster det 50 kr., som betales ved ankomst. Der kræves ikke tilmelding – man møder blot op.

Arrangementet er tilgængeligt for alle, da der vil være to skrivetolke og teleslynge, oplyser Ernst Thomsen og Kristian Hansen fra HHV Soldatervenner og Høreforeningen.