Af Marianne Thorø
Dansk Skoleskaks landsfinale 2025 blev afholdt i MAGION
Sidste år var første år hvor Billund Kommune var vært for landsfinalen i Skoleskak, som en del af en treårig aftale.
Ikke mindre end 1316 skoleelever deltog ved finalen hvor Kåre og Emil var bestilt til at komme og underholde, med forskellige forsøg. Kåre og Emil er blandt andet kendt fra “Store Nørd”.
Der kan være bemærkelsesværdig stille i Vestjysk Bank Arena i MAGION sådan en onsdag formiddag – selvom mere end 1300 elever fra 65 danske skoler er samlet under samme tag. Særligt fordi anledningen var Landsfinalen i Skolernes Skakdag, som Billund kommune igen var vært for.
Den slags kræver fokus og koncentration, og den lyste ud af de unge mennesker fra 0.-10. årgang, der var deltagerne i finalen i Grindsted. Den markerede samtidig afslutningen på Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag, der i februar samlede titusindvis af elever på skoler landet over.
De blev alle budt velkommen af borgmester Stephanie Storbank, og i løbet af dagen var der underholdning i form af Store Nørd, der er kendt fra DR Ultra.
Igen i år var det Giersings Realskole, der løb med sejren, og bedste lokale skole Vestre Skole i Grindsted, der havnede som nummer 36, mens Lynghedeskolen afd. Søndre blev nummer 45. Vorbasse Skole blev placeret i feltet 50-64.