Midsommerfest i Bøvl den 22. juni 2025

Midsommerfest i BøvlFoto: René Lind Gammelmark

Midsommerfest i Bøvl den 22. juni 2025 på Bøvl Idrætspark med masser af hygge

Søndag den 22. juni summede Bøvl af liv og fællesskab, da tre lokale ildsjæle havde stablet en stemningsfuld midsommerfest på benene.

Festen startede allerede kl. 10.00 med gratis morgenmad, hvor 45 deltagere mødte op for at få en god start på dagen. Arrangementet bød herefter på en række aktiviteter for både børn og voksne.

Til de mindste var der hoppeborg og en kreativ “guldgravning” i en container fyldt med overraskelser. For de mere aktive var der mulighed for at spille rundbold, og kl. 14.30 blev det tid til Bøvl Store Kagedyst. Her var sidste års vinder, Evelyn Flugt, også blandt deltagerne.

Pølserne blev lagt på grillen i løbet af dagen, og mens alle kunne købe en grillpølse, var der en særlig gestus til de besøgende, der ankom på veteranknallert eller traktor – de fik en gratis frankfurter.

Bag arrangementet stod tre engagerede lokale kvinder: Heidi, Luise og Jette, som tilsammen udgør festudvalget. De fik god hjælp af fire frivillige fra Bøvl Kroket Klub, der tog sig af salget af drikkevarer og andre fornødenheder.

Dagen kulminerede kl. 17.30 med fællesspisning, hvor hele 75 personer havde bestilt salat leveret af Restaurant Klods Hans i Sdr. Felding. Hver deltager medbragte selv kød til grillen, hvilket skabte en hyggelig picnicstemning med duften af sommer i luften.

Klik på billederne i galleriet herunder fra Midsommerfest i Bøvl for at se dem i stor størrelse